Skip to content

Category Archives: Informacje

Kategoria służy do zamieszczania wszelkich informacji, oprócz niusów

Promyczek

Dostałem Wiersz. Nie jakiś tam wierszyk od zakochanej nastolatki, ale Haiku, przez duże H. W dodatku od pięknej kobiety. W dodatku do dodatku specjalnie dla mnie. I tylko dla mnie. Aż spuchłem z dumy.

Współczesne malarstwo akwariowe

Bielskie Aquarium to nie siedziba GRU ani sklep rybny, tylko klubokawiarnia, mieszcząca się w tutejszej Galerii BWA. Chyba wzięli się za nią jacyś młodzi napaleńcy, bo co chwila atakują na fejsie nowościami. Dziś rzuciła się na mnie informacja o wernisażu malarstwa ”Nie-widoki. O pejzażu współcześnie”, a w niej taki obrazek:

Szkolenie: prawo autorskie w fotografii ślubnej. Warszawa

Termin: sobota, 21 grudnia 2013 r.
Czas: godzina 10:00 – 14:00
Miejsce: Warszawa, Warsaw Conference Center (http://warsawcc.pl), ul. Górczewska 124, (budynek Wola Court, Sala D.
Koszt uczestnictwa – 100 zł netto. Prawie darmo, ponieważ to pierwsze spotkanie, tak dla zachęty. Na życzenie faktura VAT.
Ilość miejsc: 15.

Kurs studyjnego oświetlania w fotografii portretowej

Zapraszam na krótki kurs oświetlania w studyjnej fotografii portretowej.

Jak z kobiety zrobić maszkarę…

…oczywiście oświetleniem. Ciekawa sprawa – potrafi to każdy, lecz nie każdy wie, że tak robi. No ale skąd ma wiedzieć, skoro wzorcem są wyprasowane pyski, tabula rasa, z okładek tabloidów…

Różne osoby zadają mi często pytanie, czego uczę na warsztatach z błyskania. Odpowiadam, że zrozumienia światła, istoty oświetlania, modelowania bryły światłem, co uzyskuje się przy pomocy jednej lampy. I przeważnie jest to koniec rozmowy, ponieważ delikwentowi wydaje się, że jeśli fotograf nie posługuje się –nastoma źródłami światła, to jest to dupa, nie fotograf.

Zkurvené počasí…? To może plan B?

Organizowałem wiele plenerów fotograficznych, w jeszcze większej ich liczbie uczestniczyłem i pamiętam, że najważniejszym „problemem” plenerowiczów było: „czy będzie pogoda?”.

Otóż będzie. Zawsze. Raz dobra, raz szpetna – jak to mówią nasi południowi sąsiedzi: Od samého rána zase prší nebo mrholí. Zkurvené počasí, zkurvená země! Furt leje! Ciekawe, że dla jednego dobra – np. pełne słońce, bezchmurne niebo, ciepełko itd., to dla innego szpetna – upał, patelnia, zero obłoków, niebo bez wyrazu, kontrasty, ostre światło. I przeciwnie: gdy dla jednych szpetna, dla innych klimatyczna.

Rok smoka

Moje Słonko ma od pewnego czasu fazę na horoskopy. Najbardziej przypadł jej do gustu chiński, według którego jest królikiem. No i wyczytała, że najlepszy seks będzie miała ze świnią. Ciekawe, jak by to wyglądało…

Niedawno skończył się rok Smoka. Została po nim pamiątka 🙂

Chińczyk z Japończykiem na okrągło, nie skośnie

Ci, którzy mnie znają od dawna, wiedzą, że zawsze fascynował mnie obraz dawany przez obiektywy typu „rybie oko”. W latach 80-tych XX wieku udało mi się zdobyć obiektyw Sigma 16 mm, z bagnetem Nikona, kryjący pełną klatkę 24×36 mm. Nie było to jednak to, co tygrysy lubią najbardziej. Wiedziałem, że Nikon produkuje prawdziwe Fish Eye, a nawet dwa, dające na małoobrazkowej klatce okrągły obraz o średnicy 23 mm: jeden, o ogniskowej 8 mm i kącie widzenia 180°; drugi – o ogniskowej 6 mm i kącie widzenia 220°! Niestety, za tzw. socjalizma, cena pierwszego była dla mnie horrendalna, natomiast drugiego – niewyobrażalna (bodajże $200 000). [Więcej…]

Ja sobie wybuduję szklarnię…

…szklarnię, albo dwie, może ktoś lubi żyć ofiarnie, ja niestety nie! Jak śpiewał kiedyś Rudi Schuberth. Nie wiem dlaczego, ale ten właśnie tekst skojarzył mi się, gdy przeczytałem listę nagród w pewnym „konkursie”, organizowanym przez niejaki KADR: „I – nagrodą w każdej edycji jest 20% upust na warsztaty organizowane przez KADR oraz udział w wystawie […]

Wywoływanie odwracalne czarno-białego papieru fotograficznego

Kolejna porada, jak fotografować nie używając szitek i powiększalnika: po prostu wywołać papier odwracalnie 🙂 Spotkałem się już w sieci z opiniami, że to nie jest możliwe 🙂 Niestety, jest. Każdy, współczesny materiał światłoczuły można wywołać na negatyw lub na pozytyw. Jak to działa w przypadku czarno-białego papieru? Bardzo prosto, wystarczy pomyśleć.

Papier fotograficzny jako negatyw?

Rozmawiam z wieloma osobami na temat fotografii wielkoformatowej i często spotykam się z twierdzeniem, że „owszem, fajna, chciałbym, ale drogo, nie mam koreksu” itp. Ten pogląd jest rozpowszechniony szczególnie wśród otworkowców, którzy chcieliby fotografować na jak największym formacie, ale się boją 🙂

Nówka sztuka sprzed 40 lat

Niektórzy pamiętają, a niektórzy tylko słyszeli, o „starych, dobrych czasach”, gdy jedynym słusznym sklepem była Fotooptyka, w której materiały kupowało się spod lady. Oczywiście, tylko jeśli ktoś miał odpowiednie znajomości. Ale nawet ci najbardziej zaprzyjaźnieni nie mieli szans na zakup wyrobów czechosłowackiej Fomy czy węgierskiego Forte, będących marzeniem fotoamatorów.

OFFO 2011

W sobotę, 5 listopada 2011 r. odbyło się w Jastrzębiu-Zdroju kilka imprez w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej, czyli OFFO. Wbrew pozorom powyższe zdjęcie nie obrazuje postrzegania świata przez Offowicza o czwartej nad ranem…

Wyniki konkursu o nagrodę serwisu Fotografia Otworkowa

W dniu 2 lipca 2011 r., w Domu Kultury w Dolním Benešově w Republice Czeskiej, odbyły się obrady jury konkursu fotograficznego o nagrodę serwisu Fotografia Otworkowa, w następującym składzie: Cezary Dybowski, Witold Englender, Justyna Komar, Jiří Siostrzonek. Jury wyłoniło ze swojego grona przewodniczącego w osobie Cezarego Dybowskiego.

Jeśli nie chcesz mojej zguby, na lodzika wieź mnie, luby!

Jedziemy do Warszawy!

Coś misie kołacze, że jako dziecko czytałem – czy to książkę, czy jakąś czytankę – jak dziewczynka (?) z mamą jechały pociągiem ze wsi do Warszawy. Marzenie życia, niesamowite przeżycie, wydarzenie, o którym będzie można latami opowiadać, a jak dzięki tej podróży wzrośnie prestiż delikwenta… ech…!